وب سایت پلیس فتا

نقدی بر پلیس فتا ، پلیس فضای تبادل اطلاعات .

در سالهای گذشته بر روی وب سایت به نام والفا wallfa.com نقد ها و پیشنهاداتی را جهت سایت های دولتی نوشته ام . از بهترین نقد هایی که باز خورد مورد توجهی هم داشت ، نقد وب سایت پلیس فتا بود ، پلیس فضای تبادل اطلاعات .

بعد از گذشت چندین سال باز هم قصد دارم نقدی بر وب سایت فتا داشته باشم ، تا هر روز بتوانیم در این راه پیروز تر و پیشرو تر باشیم .

همان طور که می دانید امروزه دیگر گوشی های موبایل بسیار فراگیر شده اند این گوشی ها به دلیل داشتن صفحه نمایس های کوچک و چند اینچی پیمایش سایت هایی با طراحی قدیمی را سخت می کنند و همین مسئله باعث شد که بسیاری از توسعه دهنده ها به فکر بیفتند و سازمان استاندارد جهانی w3c راه حلی را به نام رسپانسیو ارائه کرد .

امروزه دیگر اکثر وب سایت ها از این حرکت و راه حل پشتیبانی می کنند و دلیل آن هم کاملا مشخص است ولی شما با رجوع به وب سایت پلیس فتا صرفا یک سایت شلوغ به دور از این خاصیت را خواهید دید .

پیشنهاد من : من به پلیس فتا پیشنهاد می کنم از فریم ورک هایی مثل بوت استرپ و متریال دیزاین که در ایران رواج بسیاری پیدا کرده اند به همین منظور استفاده کنند .

تصویر پیوست وب سایت پلیس فتا در عرض ۳۲۶ پیکسل  :

پلیس فتا وب سایت

پلیس فتا وب سایت

همان طور که در تصویر میبینید به سختی می توان در گوشی موبایل به خواسته های خود در وب سایت پلیس فتا رسید .

در بعد بعدی جریان باید نگاهی به بخش دیگر این وب سایت داشت یعنی کد های html سایت پلیس فتا انداخت ، این کد ها بر اساس استاندارد xhtml 1 حدود html چهار نوشته شده اند ، و بسیاری از برچسب های جدید را که کمک به پیشمایش و شناخت بهتر وب سایت در موتور های جستجو و نابینایان می کنند نا دیده گرفته اند .

این استاندارد باید به html5 تبدیل شود تا تمام مشکلات ذکر شده در بالا بر طرف گردد .

 

مسئله بعدی بحث خوانایی کم وب سایت است ، امروز دیگر استفاده از فونت های پیش فرض مثل آریال و تاهما منسوخ شده است و مرورگر ها از تعریف فونت برای وب سایت ها پشتیبانی می کنند ،  و این موضوع باعث پیشرفت و بهبود خواننده های سایت خواهد گشت . بارها خودم با رجوع به وب سایت پلیس فتا به دلیل ناخوانایی و استفاده از فونت آریال در وب سایت ، وب سایت را ترک کرده ام .

پیشنهاد من : یک عدد فونت ایران سنس از سایت فونت ایران بخرید و به آن اضافه کنید و در کد نویسی توضیح بدهید که اگر فونت ایران سنس بالا نیامد تاهما بالا بیاد . آدرس وب سایت فونت ایران برای خرید فونت : http://fontiran.com/

 

این مشکلات ذکر شده به سایت پلیس فتا ختم نمی شود و به زیر پرتال های آن هم کشیده شده است ، که حتی زیر پرتال های آن مشکلات بیشتری را نسبت به سایت اصلی دارند .

به عنوان مثال زیر پرتال همیار پلیس فتا به آدرس http://hamyar.cyberpolice.ir  واقعا مشکل دارد ،

در این سایت زیر منو ها به خوبی قابل کلیک نیست ، سایت واکنش گرا نیست ، کاملا مشخصه سایت به زبان جاوا توسعه داده شده است و بسیاری از مشکلات دیگر .

 

پلیس فتا همیشه گفته است که وب سایت ما از هر نظر ایمن است ، ولی باید خاطر نشان کنم ، وقتی یک نفر نوع زبان و سیستم استفاده شده در وب سایت شما را می داند ، احتمالا خواهد توانست راه حلی را جهت نفوذ به وب سایت پلیس فتا پیدا کند .

به عنوان مثال سایت اصلی شما بر روی سیستم مدیریت محتوا دروپال است و سایت همیار پلیس با زبان جاوا نوشته شده است .

و من میدانم که دروپال خیلی قدرتمند است ولی اگر زمان زبان پایه دروپال که همان پی اچ پی است ضعف امنیتی داشته باشد چه ؟ و اگر زبان جاوا ضعف امنیتی داشته باشد چه می کنید ؟

پیشنهاد من : بهتر است خودتان یک زبان برنامه نویسی در حدود کارها خود با استفاده از متخصصان داخلی توسعه دهید که تمام مشکلات و این ضعف ها را پوشش داده باشد . فکر میکنم شرکت تلگرام هم همین کار را کرده است  .

اینها تنها تعداد مقدار کمی از مشکلات وب سایت پلیس فتا به نشانی https://www.cyberpolice.ir/ بود ، شما دوستان هم می توانید در بخش نظرات مشکلات دیگری هم که ذهنتان می رسد بنویسید .

 

انشالله هر روز ایرانی مقتدر تر و بهتر داشته باشیم .

با تشکر تمام ، حسن موحد .

ایمیل من جهت گفتگو بیشتر : hasan.mova@gmail.com

 

 

حسن موحد

عاشق طراحی وب سایت هستم و 8 سال هست در این زمینه فعالیت می کنم و تمرکزم بر روی خرسند نگه داشتن مشتری است .

ارسال نظر

نظرات مطلب