نحوه نصب وردپرس

تیم وردپرس باران در این قسمت از مجموعه مقالات آموزش‌های وردپرس  نحوه نصب وردپرس در هاست رایگان را برای کاربران خود توضیح خواهد داد. در ابتدای کار باید هاست رایگانی  را بیابید که از php پشتیبانی کند(مانند تمام هاست‌های لینوکس). ما برای این مقاله آموزشی از دو هاست رایگان پارس پک و  www.000webhost.com استفاده می‌کنیم. ما می‌توانیم در هاست پارس پک وردپرس را به‌طور خودکار نصب کنیم، اما چون در هاست www.000webhost.com امکان نصب خودکار وردپرس وجود ندارد، باید این کار را به‌صورت دستی انجام دهیم.

 

نصب وردپرس در هاست رایگان به‌صورت خودکار

در پارس پک می‌توانید وردپرس را به‌صورت خودکار نصب کنید. هاست رایگان پارس ۱۰۰ مگابایت فضا و ۱ گیگابایت پهنای باند ماهیانه در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که این میزان برای شروع کار مناسب است. حال نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم.
در ابتدا باید به سایت پارس پک به آدرس www.parspack.com بروید. سپس، از منوی سمت چپ سایت گزینه هاست رایگان را انتخاب کنید و مانند آنچه در تصویر زیر نشان داده‌ایم، فرم‌های موجود را تکمیل کنید.

نحوه انتخاب هاست رایگان برای نصب وردپرس در هاست رایگان

انتخاب هاست رایگان

 

چند نکته مهم

مسیر نصب: توجه داشته باشید که مسیر نصب را می‌توانید تغییر دهید تا آدرسی که سایت وردپرسی شما با آن باز می‌شود، ساده‌تر باشد.
آدرس ایمیل مدیر: آدرس ایمیل خود را در این قسمت وارد کنید. در نوشتن آدرس ایمیل دقت کنید. این آدرس باید به‌درستی وارد شود.
رمز عبور مدیر: در این قسمت، برای خود یک رمز عبور انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این رمز عبور باید تا حد امکان قوی باشد تا امنیت سایتتان بالاتر برود.

 

حال روی دکمه ایجاد هاست کلیک کنید و مانند آنچه در شکل زیر مشاهده می‌کنید، فرم‌های موجود را تکمیل کنید.

نحوه تکمیل فرم ها

تکمیل فرم ها

 

سپس، بعد از تکمیل فرایند ثبت‌نام به ایمیل خود رفته و کد فعال‌سازی را که سایت پارس پک برای شما فرستاده است، مانند شکل زیر در کادر مربوط به آن وارد کنید.

 

وارد کردن کد فعالسازی

وارد کردن کد فعالسازی

 

در این قسمت، منتظر بمانید تا عملیات ایجاد هاست و نصب وردپرس به اتمام برسد.

 

عملیات ایجاد هاست و نصب وردپرس

عملیات ایجاد هاست و نصب وردپرس

پس از نصب موفقیت‌آمیز هاست و وردپرس، دو پیام به ایمیل شما ارسال می‌شوند که در یکی از آن‌ها اطلاعات هاست رایگان آورده شده است که فعلاً نیازی به آن نداریم. در پیام دیگر، اطلاعات نصب وردپرس قرار دارد که برای ورود به پیشخوان وردپرس به آن‌ها نیاز خواهیم داشت.
برای ورود به پنل مدیریت وردپرس آدرس سایتی را که ایجاد کرده‌اید، مثلاً baranweb.cloudsite.net/wp  را به همراه wp-admin یعنی وارد کنید؛ یعنی به این صورت:  rokesh.cloudsite.ir/wp/wp-admin،  تا به صفحه ورود وردپرس منتقل شوید. حال نام کاربری و رمز عبور را که در ایمیل دوم برایتان فرستاده شده

است، در این قسمت وارد کنید و با زدن دکمه ورود وارد پیشخوان وردپرس شوید.

 

مرحله ورود به پیشخوان وردپرس

ورود به پیشخوان وردپرس

 

 نصب وردپرس در هاست رایگان به صورت دستی

 

برای نصب دستی وردپرس از هاست رایگان www.000webhost.com استفاده می‌کنیم که ۱۵۰۰ مگابایت فضا در اختیارمان قرار می‌دهد. برای شروع کار وارد سایت www.000webhost.com شوید و در ستون Free Hosting روی دکمه order now کلیک کنید تا مانند آنچه در شکل زیر می‌بینید، فرم ثبت‌نام نمایش داده شود.

 

نحوه نصب دستی وردپرس روی هاست رایگان

نصب دستی وردپرس روی هاست رایگان

 

در این قسمت، اطلاعات موردنیاز را مطابق با تصویر زیر در فرم وارد کرده و روی دکمه Create My Account  کلیک کنید تا حساب کاربری‌تان در این سایت ساخته شود.

 

تصویر وارد کردن اطلاعات لازم

وارد کردن اطلاعات

 

پس از ایجاد حساب کاربری، یک لینک فعال‌سازی به ایمیل شما ارسال می‌شود که باید روی لینکی که در آن قرار دارد، کلیک کنید تا حسابتان در این سایت فعال شود.

 

مرحله فعال کردن حساب کاربری

فعال کردن حساب کاربری

 

پس از تأیید حساب کاربری خود، روی دکمه Refresh Status کلیک کنید تا گزینه go to cpanel ظاهر شود. با انتخاب این دکمه وارد پنل مدیریتی هاست خود می‌شوید.

 

ورود به پنل مدیریتی

ورود به پنل مدیریتی

 

در ابتدا به یک پایگاه داده نیاز داریم. در این قسمت برای ایجاد پایگاه داده‌ها از بخش Software/Services گزینه MySQL را انتخاب کنید. حال برای پایگاه داده‌ها یک نام و یک نام کاربری انتخاب کنید. سپس رمز عبوری قوی را وارد کرده و روی دکمه Create database کلیک کنید تا پایگاه داده‌ها ساخته شود.

 

ایجاد پایگاه داده ها

ایجاد پایگاه داده ها

 

بهتر است اطلاعات پایگاه داده‌ها را در جایی یادداشت کنید؛ زیرا در مراحل بعدی به آن‌ها نیاز دارید.

 

اطلاعات پایگاه داده ها

اطلاعات پایگاه داده ها

 

به Control Panel بازگردید و از بخش Files گزینه View FTP Details را انتخاب کنید تا اطلاعات مربوط به ftp هاست خود را مشاهده کنید. حال یک صفحه جدید در مرورگر خود باز کنید و به آدرس www.net2ftp.com  بروید. پس از باز شدن سایت، اطلاعات ftp هاست خود را در آن وارد کنید و روی گزینه login کلیک کنید. بسیار خوب! اکنون به  ftp  هاست خود وارد شده‌اید. برای اینکه بتوانید وردپرس را نصب کنید باید تمام فایل‌های وردپرس را در پوشه Public_html قرار دهید. پس پوشه Public_html  را باز کنید.

Public_html

Public_html

 

در این قسمت، باید فایل وردپرس را دانلود کنید. برای دانلود آخرین نسخه وردپرس به این لینک مراجعه کنید و روی دکمه«دانلود وردپرس برای ویندوز» کلیک نمایید تا فایل zip وردپرس دانلود شود.

دانلود وردپرس فارسی

دانلود وردپرس فارسی

 

حال به net2ftp بازگردید و روی گزینه upload کلیک کنید. در اینجا، مانند آنچه در تصویر زیر نمایش داده‌ایم، فایل فشرده وردپرس را که چند لحظه پیش دانلود کردید، آپلود کنید. عملیات آپلود وردپرس ممکن است چندین دقیقه طول بکشد پس در این مرحله زیاد عجله نکنید و منتظر بمانید تا تمام فایل‌ها آپلود شوند.

آپلود وردپرس

آپلود وردپرس

 

پس از اینکه فایل zip به‌صورت کامل آپلود شد، در پوشه public_html یک پوشه دیگر با نام WordPress  ایجاد می‌شود که تمام فایل‌های مربوط به وردپرس درون آن قرار دارند. حال اگر می‌خواهید آدرس سایتتان به‌صورت subname.name.com/wordpress باشد، بگذارید فایل‌های وردپرس در همان پوشه WordPress بمانند. اما اگر می‌خواهید آدرس سایتتان به‌صورت   subname.name.com  باشد مراحل زیر را انجام دهید.
پوشه WordPress را باز کنید و مراحلی را که در تصویر زیر نشان داده‌ایم، دنبال کنید.

این مراحل را دنبال کنید

این مراحل را دنبال کنید

 

حال در صفحه جدیدی که باز می‌شود کلمه WordPress را از انتهای public_html پاک کنید تا به شکل زیر درآید.

 

پاک کردن کلمه wordpress

پاک کردن کلمه wordpress

 

سپس مراحل زیر را انجام دهید.

 

مراحل بعدی

مراحل بعدی

 

در اینجا،  منتظر بمانید تا تمام محتویات پوشه WordPress به public_html منتقل شوند. پس از تکمیل فرایند انتقال تمام فایل‌ها، پوشه public_html را باز کنید و در لیست فایل‌ها فایل wp-config-sample.php  را پیدا کنید و روی دکمه Edit که در مقابل آن قرار دارد، کلیک کنید.

 

منتقل شدن محتویات پوشه wordpres

منتقل شدن محتویات پوشه wordpres

 

در این مرحله به اطلاعات پایگاه داده‌ها که ساختیم نیاز دارید و باید اطلاعات آن را در فایل wp-config-sample.php  وارد کنید. اطلاعات پایگاه داده‌ها را مطابق شکل زیر وارد کنید. توجه داشته باشید که مقدار MySQL hostname را باید حتماً معادل mysql2.000webhost.com قرار دهید. (البته مقدار MySQL hostname می‌تواند برای شما متفاوت باشد و باید از آدرسی که در زمان ایجاد پایگاه داده در اختیار شما قرار می‌گیرد استفاده کنید).

 

 

پس از انجام این مراحل، تغییرات فایل را مانند شکل زیر ذخیره کنید.

 

ذخیره تغییرات

ذخیره تغییرات

 

حال به پوشه public_html بازگردید و تیک کنار گزینه wp-config-sample.php را بزنید و از منوی بالایی روی دکمه Rename کلیک کنید و نام این فایل را به wp-config.php تغییر دهید و آن را ذخیره کنید.

 

تغییر نام دایرکتوری و فایل

تغییر نام دایرکتوری و فایل

 

در اینجا  به مراحل آخر نصب وردپرس نزدیک شده‌ایم. حال آدرس سایت خود را در مرورگر وارد کنید( در مورد ما به این صورت می‌شود: https://baranweb.net76.net ). کمی صبر کنید تا صفحه نصب وردپرس باز شود. حال با دقت فرم‌ها را پر کنید و در آخر روی دکمه راه‌اندازی وردپرس کلیک کنید تا نصب وردپرس تمام شود.

 

نصب وردپرس

نصب وردپرس

 

پس از آن‌که عملیات نصب وردپرس با موفقیت انجام شد، می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که انتخاب کرده‌اید وارد صفحه مدیریت وردپرس شوید. توجه داشته باشید که برای ورود به صفحه مدیریت وردپرس باید بعد از آدرس سایت خود عبارت wp-admin.php/ را وارد کنید.

 

ورود به صفحه مدیریت وردپرس

ورود به صفحه مدیریت وردپرس

 

تیم وردپرس باران امیدوار است با ارائه  این مقاله آموزشی توانسته باشد به شما کمک کند. با ارسال نظرها و پیشنهادهای خود ما را خوشحال کنید.

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر

نظرات مطلب