نحوه افزودن گواهینامه SSL به وب سایت وردپرسی

آیا قصد دارید از HTTP به HTTPS بروید و روی وب سایت وردپرسی خود SSL نصب کنید و روش آن را نمی‌دانید؟ تیم کارشناسی وردپرس باران در این مقاله روش افزودن SSL و یا HTTPS به وردپرس را به‌طوری ساده و کارآمد برایتان توضیح خواهد داد.

حتی اگر هیچ اطلاعاتی هم در مورد SSL و یا HTTPS ندارید، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، این‌ها را نیز برایتان توضیح خواهیم داد.

 

HTTPS و SSL چه هستند؟

 

همه ما اطلاعات شخصی خود را هرروز در وب سایت‌های مختلفی به اشتراک می‌گذاریم، خواه این اطلاعات برای خرید باشد یا فقط یک ورود ساده به سایت.

در این ارتباط اینترنتی، برای محافظت از داده‌هایی که ردوبدل می‌شوند، باید یک ارتباط ایمن ایجاد شود و اینجاست که اهمیت استفاده و دلیل وجود SSL و HTTPS مشخص می‌شود. HTTPS یا Secure HTTPS نوعی روش رمزگذاری است که برقراری ارتباط بین مرورگر کاربر و سرور را ایمن‌سازی می‌کند. با انجام این کار، کار هکرها برای سرقت و دخالت در ارتباط را تا حد زیادی سخت می‌کند.

هر یک از سایت‌ها، برای اهداف شناسایی خود یک گواهینامه SSL منحصربه‌فرد صادر می‌کنند. اگر سروری وانمود کند که HTTPS است و گواهینامه‌اش با آن مطابقت نداشته باشد، اکثر مرورگرهای مدرن به کاربران هشدار می‌دهند که مراقب اتصال به این سایت‌ها باشد و با احتیاط بیشتری عمل کنند.

 

ارتباط نا ایمن

ارتباط نا ایمن

 

حال ممکن است از خود بپرسید که اصلاً چرا باید از HTTP به HTTPS بروم و در وردپرس خود گواهینامه SSL نصب کنم؟

 

چرا باید از HTTPS و SSL استفاده کنید؟

 

اگر در حال حاضر یک وب سایت تجارت الکترونیک دارید، شک نکنید که برای آن به گواهینامه SSL نیاز دارید، به‌ویژه اگر اطلاعات مربوط به پرداخت را در آن جمع‌آوری می‌کنید.

اکثر درگاه‌های پرداخت مانند بانک ملی، زرین پال و بانک‌های دیگر برای انجام امور مربوط به پرداخت از ارتباط ایمن SSL استفاده می‌کنند.

گوگل نیز به‌تازگی اعلام کرده است که به‌زودی استفاده از HTTPS و SSL در وب سایت‌ها را در نتایج جستجو و رتبه‌بندی سایت‌ها دخیل خواهد کرد. این بدان معناست که استفاده از HTTPS و SSL به ارتقای رتبه در سئو کمک خواهد کرد.

در حال حاضر در برخی از سایت‌ها مانند قالیشویی طُرّه و سایت‌های دیگر از SSL استفاده شده است که می‌توانید سری به آن بزنید و مشاهده کنید. وب سایت‌هایی که رتبه‌بندی در نتایج جستجو برایشان اهمیت داشته باشد، قطعاً از SSL و یا HTTPS استفاده خواهند کرد.

 

نمونه ای از سایت ایمن

سایت ایمن

 

در برخی موارد از ما پرسیده شده است که آیا استفاده از HTTPS و یا SSL ممکن است سرعت وب سایت وردپرسی را کاهش دهد؟ اگر واقعیت را بخواهید، تفاوت در سرعت آن‌قدر ناچیز است که به‌راحتی می‌توانید آن را نادیده گرفته و نگرانش نباشید.

 

نیازمندی‌های استفاده از HTTPS و یا SSL در وب سایت وردپرسی

 

برای استفاده از SSL در وب سایت وردپرسی به نیازمندی‌های زیادی لازم ندارید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که یک گواهینامه SSL بخرید.

برخی از فراهم‌کنندگان میزبانی وردپرس در پیشنهادهای خود SSL هم ارائه می‌دهند. در ایران، برخی از این فراهم‌کنندگان مانند میهن وب‌هاست هم برای مشتریانش همین کار را می‌کند.

اگر فراهم‌کننده میزبانی شما گواهینامه رایگان SSL ارائه نمی‌دهد، می‌توانید از آن بخواهید تا به شما بفروشد. اکثر شرکت‌های فراهم‌کننده میزبانی مانند هاست ایران این گواهینامه را بین قیمت ۹۰.۰۰۰ تا ۵۰۰.۰۰۰ تومان می‌فروشند.

علاوه بر این، می‌توانید از سایر شرکت‌های ارائه‌دهنده نیز این گواهینامه را بخرید.

پس از خرید، باید از شرکت فراهم‌کننده میزبانی خود بخواهید تا آن را در سرورتان نصب کند.

 

چگونه وردپرس را برای استفاده از SSL و HTTPS تنظیم کنیم

 

اگر در حال راه‌اندازی یک وب سایت وردپرسی جدید هستید و یا می‌خواهید در هر جای سایت خود از HTTPS استفاده کنید، باید URL وب سایت خود را به‌روزرسانی کنید.

این کار را می‌توانید با رفتن به این مسیر انجام دهید: ابتدا به Settings بروید و سپس به General  پس از آن به فیلدهای WordPress Address (URL)  و Site Address (URL) و آدرس را مانند شکل زیر به‌روزرسانی کنید.

 

تصویر به روز رسانی URL

به روز رسانی URL

 

حال، اگر می‌خواهید SSL را به سایت فعلی خود اضافه کنید، باید بازگشت WordPress SSL را از HTTP به HTTPS تنظیم کنید.

این کار را می‌توانید با افزودن کد زیر به فایل .htaccess خود انجام دهید.

 

فراموش نکنید که دامنه سایت خود را به‌جای yoursite.com اضافه کنید.

اگر در سرور ngnix قرار دارید (اکثر کاربران نیستند) برای بازگردانی از HTTP به HTTPS باید کد زیر را اضافه کنید:

 

با انجام مراحل زیر، از برخورد با خطای not working جلوگیری می‌کنید، زیرا تمامی URL سایت و محتوای آن در SSL خواهند بود.

اگر می‌خواهید SSL و HTTPS را برای بخش مدیریت چند کاربری (multi-site) یا صفحه‌های ورود وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید، باید SSL را در فایل wp-config.php پیکربندی کنید.

برای انجام این کار کافی است کد زیر را در بالای خط  “That’s all, stop editing!” در فایل wp-config.php اضافه کنید:

 

این ترفند SSL مربوط به wp-config.php برای وب سایت‌های تک کاربری و چند کاربری کار می‌کند.

 

تنظیم SSL و WordPress HTTPS برای صفحه‌های انحصاری

 

اکنون، اگر به هر دلیلی قصد دارید HTTPS و SSL را برای برخی از صفحات خاص وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید، به افزونه‌ای به نام WordPress HTTPS (SSL)  نیاز دارید.

اولین کاری که باید انجام دهید، نصب و فعال‌سازی افزونه (WordPress HTTPS (SSL است.

توجه داشته باشید که این افزونه مدتی است به‌روزرسانی نشده است، اما به‌خوبی و با اطمینان می‌توانید از آن استفاده کنید.

پس از فعال‌سازی افزونه، منوی جدیدی با عنوان HTTPS در قسمت مدیریت وردپرس اضافه خواهد شد. برای مشاهده صفحه تنظیمات افزونه می‌توانید روی آن کلیک کنید.

 

تصویر تنظیمات HTTPS

تنظیمات HTTPS

 

اولین کاری از شما درخواست می‌شود در صفحه تنظیمات انجام دهید، واردکردن میزبان SSL است. در اکثر موارد، این مورد نام دامنه‌تان خواهد بود. به‌هرحال، اگر می‌خواهید سایت خود را در یک دامنه فرعی پیکربندی کنید و گواهینامه SSL را که گرفته‌اید نام دامنه اصلی‌تان باشد، به دامنه ریشه وارد خواهید شد. اگر در حال استفاده از یک گواهینامه SSL اشتراکی هستید که هاست وب برایتان فراهم کرده است، باید وارد اطلاعات هاست شوید که آن‌ها به‌جای نام دامنه‌تان فراهم کرده‌اند.

در برخی موارد، اگر از یک هاست SSL غیر سنتی استفاده نمی‌کنید و نیاز دارید که از یک پورت متفاوت استفاده کنید، می‌توانید آن را به فیلد پورت اضافه کنید.

تنظیمات Force SSL Administration، وردپرس را مجبور می‌کند تا از HTTP ها در تمامی صفحه‌های بخش مدیریت استفاده کند. شما باید تیک این کادر را بزنید تا مطمئن شوید که تمامی ترافیک بخش مدیریت وردپرس ایمن است.

دومین گزینه استفاده از Force SSL Exclusively است. با علامت زدن این کادر SSL فقط در صفحه‌هایی استفاده خواهد شد که گزینه Force SSL را علامت‌گذاری کرده‌اید. تمامی ترافیک دیگر به URL مربوط به HTTP نرمال خواهد رفت.

این مورد فقط در صورتی کار می‌کند که بخواهید از SSL در صفحه‌های خاصی مانند صفحه سبد خرید، پرداخت (checkout)، صفحه‌های حساب کاربری و غیره استفاده کنید.

حال روی دکمه save کلیک کنید تا تنظیمات افزونه ذخیره شود.

اگر می‌خواهید از HTTPS فقط در صفحه‌های خاص استفاده کنید، باید آن صفحه‌ها را ویرایش کرده و کادر Force SSL را علامت‌گذاری کنید.

 

تصویری از صفحات SSL

صفحات SSL

 

پس از انجام این کار، صفحه خود را ببینید تا مطمئن شوید تمامی چراغ سبزها را در مرورگر کروم و سایر مرورگرها دارید.

 

تصویر خطای SSL گوگل کروم

خطای SSL گوگل کروم

 

تیم وردپرس باران

 

تیم وردپرس باران امیدوار است مقاله خوبی را برایتان فراهم کرده باشد.  با خواندن مقالاتی که در وب سایت خود برایتان فراهم کرده ایم، می توانید اطلاعات مفیدی در مورد زمینه های مختلف طراحی وب سایت به دست آورید.

 

لینک منبع مقاله

http://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress

 

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر

نظرات مطلب