آموزش گیت در ۳۰ دقیقه (قسمت دوم)

تاریخ : ۱۸ آبان ۱۳۹۶ | دسته بندی : Git,گیت,مقالات,وردپرس | برچسب ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
شماتیک git

در مقاله پیشین قسمت اول این مطلب مفید آموزش گیت یا Git در ۳۰ دقیقه را برایتان توضیح دادیم و در مورد مقدمات اجرا و کار با آن توضیحاتی دادیم و در این مقاله قسمت دوم  را برایتان توضیح خواهیم داد. برای این‌که مطالب طولانی نشوند و شما هم حوصله خواندن آن‌ها را داشته باشید، مقالاتی را که کمی طولانی می‌شوند به چند بخش تقسیم می‌کنیم تا خواندنشان ساده‌تر شود. همان‌طور که در مقاله پیش هم گفتیم در این مقاله به‌طور متناوب از هر دو اسم گیت استفاده خواهیم کرد. حال قسمت دوم آن را بخوانید.

 

 

git

گیت

  •  بررسی وضعیت گیت: git status

وضعیت گیت یکی دیگر از فرمان‌های مهم است که باید با آن آشنا باشید که اطلاعات مربوط به وضعیت فعلی repository را بازگردانی می‌کند: به‌روز بودن همه آیتم‌ها، رویدادهای جدید، تغییر در آیتم‌ها و از این قبیل. با اجرای git status در repository که به‌تازگی ایجاد کرده‌ایم، کد زیر باید بازگردانی شود:

 

 

پیام بازگردانی شده نشان می‌دهد که hello.txt باز می‌شود؛ یعنی این فایل جدید است و گیت هنوز نمی‌داند که باید تغییراتی را که برای آن فایل رخ‌داده‌اند ردگیری کند یا فقط آن را نادیده بگیرد. ما برای آگاهی از آن، باید آن را نمایش دهیم.

 

نمودار شماتیک گیت

نمای شماتیک گیت

 

  • نمایش دادن – git add

 

گیت یک مفهوم «staging area» یا منطقه شروع عملیات دارد. شما می‌توانید آن را مانند یک بوم نقاشی تصور کنید که تغییراتی را که می‌خواهید تحویل دهید، در خود نگه می‌دارد. آن ابتدا به‌صورت خالی شروع به کار می‌کند؛ اما شما می‌توانید با استفاده از فرمان git add فایل‌هایی (یا حتی خطوط منفرد و قسمت‌هایی از چند فایل) را به آن اضافه کنید و درنهایت همه چیز را با git commit تحویل دهید (یک اسنپ شات ایجاد کنید).

ما در مورد خود فقط یک فایل داریم، حال آن را اضافه می‌کنیم:

 

اگر بخواهیم هر چیز دیگری را به دایرکتوری اضافه کنیم، می‌توانیم از کد زیر استفاده کنیم:

 

با بررسی دوباره وضعیت آن، باید واکنشی بازگردانی شود که با واکنش پیشین متفاوت است

 

اکنون فایل برای تحویل دادن آماده است. پیام وضعیت به ما می‌گوید که در فایل ما چه چیزی در منطقه شروع عملیات یا staging area  تغییر کرده است – در این مورد، new file  آن، اما بسته به اتفاقی که از زمان آخرین git add برای آن افتاده، می‌توانیم آن را حذف کنیم یا تغییر دهیم.

 

تصویری از گیت

نمودار شماتیک گیت

 

  • commit یا تحویل دادن – git commit

 

با تحویل دادن یا commit، وضعیت repository ما در یک بازه زمانی داده‌شده نمایش داده می‌شود. این به یک اسنپ شات شبیه است که می‌توانیم به آن بازگردیم و ببینیم زمانی که آن را انتخاب کردیم اوضاع چطور بوده است.

برای ایجاد یک commit جدید حداقل باید یک تغییر را به staging area اضافه کرده (ما این کار را با استفاده از git add انجام دادیم) و سپس کد زیر را اجرا کنیم

 

با انجام این کار یک commit جدید همراه با تمامی تغییرات مربوط به staging area (افزودن hello.txt) ایجاد می‌شود. قسمت -m “Initial commmit”   یک توصیف سفارشی نوشته‌شده توسط کاربر است که تغییرات انجام‌شده در آن commit را به‌طور خلاصه بیان می‌کند. در بیشتر وقت‌ها این را شیوه خوبی برای commit می‌دانند و همواره پیام‌های commit معناداری می‌نویسد.

 

 

تصویر شماتیک گیت

تصویر شماتیک گیت

 

تیم وردپرس باران مفتخر است که در این زمینه اطلاعات مفیدی برایتان فراهم کرده باشد. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، می توانید شماره تماس خود را در وب سایت ما ثبت کنید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود. منتظر دریافت نظرها و پیشنهادهای سازنده شما عزیزان هستیم. برای آشنایی با سایر زمینه‌ها، می‌توانید سایر مقاله‌های آموزشی را که برایتان فراهم کرده‌ایم، بخوانید.

 

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر