آموزش گیت در ۳۰ دقیقه (قسمت اول)

تاریخ : ۱۵ آبان ۱۳۹۶ | دسته بندی : Git,گیت,مقالات,وردپرس | برچسب ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
آشنایی با گیت

در روزهای اخیر، گیت یا Git (از آنجایی که از هر دو نام لاتین و فارسی استفاده می‌شود، در این متن  هر دو نام آن را به‌صورت متناوب به کار می‌بریم) در میان کاربران کامپیوتر و اینترنت محبوبیت زیادی یافته است. در بسیاری از پروژه‌های منبع باز مانند لینوکس، هزاران نفر از مشارکت‌کننده‌ها، گروه‌هایی با اندازه‌های متعدد، توسعه‌دهنده‌های انفرادی و حتی دانشجویان از این سیستم کنترل ورژن استفاده می‌کنند.

در بیشتر وقت‌ها، تازه‌کارها ممکن است با دیدن فرمان‌ها و آرگومان‌های رمزآلود و مرموزی که گیت به آن‌ها نیاز دارد، کمی جا بخورند. اما برای شروع کار نیاز نیست که تمام آن‌ها را یاد بگیرید. می‌توانید کار خود را با یادگیری چند مورد از آن‌هایی که بیش از همه استفاده می‌شوند، شروع کنید و سپس به‌آرامی از همان‌جا پیش روید و این همان چیزی است که امروز می‌خواهیم به شما نشان دهیم. حال شروع می‌کنیم.

 

شماتیک git

نمودار شماتیک git

مقدمات گیت

 

Git مجموعه‌ای از خط فرمان‌هاست که تغییرات در فایل‌ها (در بیشتر وقت‌ها کد منبع، اما هر چیزی را که بخواهید می‌توانید با آن ردگیری کنید) را ردگیری و ثبت می‌کند. با استفاده از آن می‌توانید ورژن‌های قدیمی پروژه‌تان را بازگردانی کنید و تغییرات را مقایسه، تجزیه‌وتحلیل و ادغام کنید و موارد بسیار بیشتر. این فرآیند را معمولاً کنترل ورژن می‌خوانند. چند سیستم کنترل ورژن وجود دارند که می‌توانند این کار را برایتان انجام دهند. ممکن است تاکنون چند تا از آن‌ها را داشته باشید، ازجمله SVN، Mercurial، Perforce، Bitkeeper و غیره.

گیت غیرمتمرکز است، بدین معنا که برای آن‌که بتواند ورژن‌های قدیمی فایل‌هایتان را در  خود نگه دارد، به یک سرور مرکزی وابسته نیست. در عوض، به‌طور کاملاً محلی و با ذخیره این داده‌ها در پوشه‌ای در هارد درایوتان که repository نامیده می‌شود، عمل می‌کند. به‌هرحال، می‌توانید یک کپی از repository خود را به‌صورت آنلاین ذخیره کنید که در این صورت، چندین نفر می‌توانند همکاری کرده و روی آن کد کار کنند. این همان کاری است که وب‌سایت‌هایی مانند GitHub و BitBucker انجام می‌دهند.

 

git

git

  • نصب Git

 

به‌آسانی می‌توانید گیت را در دستگاه خود نصب کنید:

لینوکس: کافی است یک ترمینال جدید باز کنید و Git را از طریق مدیر بسته توزیع خود نصب کنید. برای سیستم‌عامل Ubuntu فرمان آن به این صورت است:

ویندوز: ما توصیه می‌کنیم که از گیت برای ویندوز استفاده کنید، زیرا هم یک کلاینت GUI دارد و هم یک شبیه‌ساز خط فرمان BASH.

OS X: ساده‌ترین راه در این مورد آن است که ابتدا homebrew  را نصب کنید و brew install git  را از ترمینال خود اجرا کنید.

اگر یک تازه‌کار مطلق هستید، استفاده از یک Git گرافیکی برایتان ضروری است. ما به شما GitHub Desktop و Sourcetree را پیشنهاد می‌کنیم، اما می‌توانید موارد بهتر و رایگان فراوانی را به‌صورت آنلاین بیابید. آشنایی با فرمان‌های مقدماتی گیت هنوز هم اهمیت زیادی دارد، حتی اگر از یک اَپ GUI استفاده می‌کنید؛ بنابراین، برای باقیمانده این درس، فقط بر روی این مورد تمرکز خواهیم کرد.

 

تصویری از گیت

نمودار شماتیک گیت

 

  • پیکربندی گیت

 

حال که گیت را در کامپیوتر خود نصب کرده‌اید، باید چند پیکربندی سریع را به آن اضافه کنیم. گزینه‌های فراوانی وجود دارند که می‌توانید اضافه کرده و با آن سرگرم شوید؛ اما ما قصد داریم مهم‌ترین آن‌ها را تنظیم کنیم، یعنی نام کاربری و ایمیل. اکنون یک ترمینال را باز کرده و فرمان‌های زیر را اجرا کنید:

 

 

حال، هر اقدامی که در گیت انجام می‌دهیم، یک مهر حاوی نام و آدرستان روی آن خواهد بود. کاربران به این روش می‌توانند تشخیص دهند که چه کسی چه کاری را انجام داده و همه‌چیز سازمان‌دهی خواهد شد.

 

نمودار شماتیک گیت

نمای شماتیک گیت

 

  • ایجاد یک repository جدید – git init

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، گیت فایل‌ها و سابقه را به‌عنوان یک پوشه در پروژه‌تان ذخیره می‌کند. ما برای نصب repository جدید باید یک ترمینال را باز کنیم، به دایرکتوری پروژه برویم و git init را اجرا کنیم. با انجام این کار، گیت برای این پوشه خاص فعال خواهد شد و یک دایرکتوری .git مخفی ایجاد می‌کند که سابقه و پیکربندی repository در آن ذخیره خواهند شد.

در دسکتاپ خود پوشه‌ای به نام git-exercise ایجاد کنید، ترمینال جدیدی را باز کرده و کد زیر را در آن وارد کنید:

این خط فرمان باید با چیزی در امتداد خط زیر واکنش نشان دهد:

این بدان معناست که repository ما با موفقیت ایجاد شده است اما هنوز خالی است. اکنون یک فایل متنی ساده به نام hello.txt ایجاد و آن را در پوشه git-exercise ذخیره کنید.

 

تصویر شماتیک گیت

تصویر شماتیک گیت

بسیار خب.  برای این قسمت تا همین‌جا کافی است. تیم وردپرس باران امیدوار است این مقاله برایتان مفید باشد. در قسمت بعد ادامه این مبحث آموزشی را برایتان خواهیم گذاشت.

 

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر