آموزش گیت در ۳۰ دقیقه (قسمت سوم)

تاریخ : ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | دسته بندی : Git,گیت,مقالات,وردپرس | برچسب ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
آشنایی با گیت

در مقالات پیشین خود دو قسمت از این مقاله مفید آموزش گیت یا Git در سی دقیقه را برای شما کاربران محترم آورده‌ایم (لینک قسمت دوم). حال قسمت سوم این مقاله را می‌توانید بخوانید.

 

مخزن‌های (repository) راه دور

 

در حال حاضرcommit ما محلی است، یعنی فقط در پوشه .git قرار دارد. با این‌که یک مخزن (repository) محلی به خودی خود مفید است، در اکثر موارد خواهیم خواست که کارمان را به اشتراک بگذاریم و آن را در یک سرور یا سرویس میزبان مخزن قرار دهیم.

 

تصویر شماتیک گیت

تصویر شماتیک گیت

 

  • اتصال به یک مخزن راه دور – (git remote add)

 

ما برای آن‌که بتوانیم چیزی یا فایلی را در یک مخزن راه دور بارگذاری کنیم، ابتدا باید یک اتصال با آن برقرار کنیم. ما برای اهداف این مطلب آموزشی، آدرس مخزن راه دور خود را  https://github.com/tutorialzine/awesome-project خواهیم گذاشت. به شما توصیه می‌کنیم که پیش‌تر رفته و مخزن خالی خود را در GitHub یا BitBucket یا هر سرویس دیگری ایجاد کنید. ثبت و راه‌اندازی این مرحله مدتی طول خواهد کشید اما در تمامی این سرویس‌ها راهنمایی‌های مرحله‌به‌مرحله ای برایتان فراهم خواهد شد.

برای اینکه بتوانیم مخزن محلی‌مان را با یک مخزن دیگر در GitHub ارتباط دهیم، خط کد زیر را در ترمینالمان اجرا می‌کنیم:

 

 

ممکن است پروژه‌ای به‌طور هم‌زمان مخزن‌های راه دور فراوانی داشته باشد. برای این‌که بتوانیم آن‌ها را از هم تشخیص دهیم، برایشان نام‌های متفاوتی انتخاب می‌کنیم. به‌طور سنتی، مخزن راه دور اصلی در git را origin می‌نامیم.

 

شماتیک git

نمودار شماتیک git

 

  • آپلود کردن در یک سرور – (git push)

 

حال زمان آن رسیده است تا commitهای محلی خود را به سرور منتقل کنیم. این فرآیند یک push نامیده می‌شود و هر زمان که بخواهیم مخزن راه دور را آپلود کنیم، انجام می‌شود.

فرمان Git که قرار است این کار را انجام دهد، git push است و دو پارامتر را برای خود برمی‌دارد، یعنی نام مخزن راه دور (ما آن را origin نامیده‌ایم) و شاخه‌ای که قرار است به آن push کنیم (شاخه پیش فرش برای هر مخزن master نام دارد).

 

بسته به نوع سرویسی که در حال استفاده از آن هستید، باید برای کار با آن، خودتان را برایش تأیید هویت کنید. اگر همه کارها را به‌درستی انجام دهید، هرگاه با استفاده از مرورگر اینترنتی خود به مخزن راه دوری بروید که پیش‌تر ایجاد کرده‌اید، hello.txt را باید در آنجا ببینید.

 

تصویری از گیت

نمودار شماتیک گیت

 

  • کلون کردن مخزن – (git clone)

 

در این قسمت، کاربران می‌توانند در GitHub مخزن راه دور شما را دیده و آن را جستجو کنند. آن‌ها می‌توانند این مخزن را به‌صورت محلی دانلود کرده و با کمک فرمان git clone یک کپی کامل و فعال از پروژه‌تان داشته باشند.

 

 

یک مخزن محلی به‌صورت خودکار ایجاد می‌شود که نسخه github به‌صورت راه دور پیکربندی شده است.

 

نمودار شماتیک گیت

نمای شماتیک گیت

 

  • دریافت تغییرات از یک سرور – (git pull)

 

اگر در مخزن خود به‌روزرسانی‌هایی را انجام دهید، کاربران می‌توانند تغییراتی را که انجام داده‌اید با استفاده از یک فرمان یعنی pull دانلود کنند:

 

 

به این دلیل که از زمان clone کردن ما هیچ‌کس چیزی را commit نکرده است، هیچ تغییری برای دانلود کردن وجود ندارد.

 

git

git

 

تیم وردپرس باران امیدوار است خواندن این مقاله برای کاربران محترم مفید باشد. منتظر ادامه این مقاله باشید.

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر