SEO منفی

چندی پیش، قسمت اول مقاله مراقبت از وب سایت وردپرسی در مقابل حملات سئو منفی را برایتان در وب سایت گذاشتیم. حال ادامه مقاله را می‌توانید بخوانید.

 

چگونه وب سایت وردپرسی خود را در برابر حملات سئو منفی محافظت کنیم؟

 

سئو منفی می تواند یکی از موارد مخرب برای وب سایت‌ها باشد که موجب گرفتن رتبه منفی در گوگل خواهد شد. برای مقابله با آن به تمهیداتی نیاز است که در این مقاله به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

 • هشدارهای ایمیلی ابزارهای Google Webmaster را برقرار کنید.

 

گوگل می‌تواند در مواقع زیر یک هشدار را از طریق ایمیل برایتان ارسال کند:

 • زمانی که بدافزارها به وب سایت وردپرسی شما حمله کنند
 • زمانی که وب سایتتان ایندکس نشده باشد
 • زمانی که مشکلات ارتباطی در سرور داشته باشید
 • زمانی که گوگل شما را جریمه دستی کند.

اگر هنوز وب سایت خود را به Google Webmaster Tools وصل نکرده‌اید، همین الان این کار را انجام دهید و وارد حساب خود شده و سپس  روی Webmaster Tools Preferences کلیک کنید.

تنظیمات google webmaster

تنظیمات google webmaster

 

حال email notifications را فعال کنید و تعیین کنید که هشدارها را برای تمامی موارد دریافت کنید. سپس روی Save کلیک کنید.

تنظیمات google webmaster

 

تازه این مرحله اول است. حال به مرحله مهم‌تر، یعنی پایش و نظارت بر پروفایل بک لینک‌ها می‌رویم.

 

مقابله با سئو منفی وب سایت وردپرسی

مقابله با سئو منفی

 

 • پروفایل بک لینک‌های خود را ردگیری کنید.

 

این مرحله، مهم‌ترین مراحل برای جلوگیری از موفق شدن اسپمرها است. در بیشتر مواقع، آن‌ها سئو منفی را با ایجاد لینک‌ها یا ریدایرکت‌های بی‌کیفیت یا کیفیت پایین اجرا می‌کنند. به یاد داشته باشید حتماً باید بدانید که چه کسی و چه موقع می‌خواهد لینک یا ریدایرکت‌هایی را به وب سایتتان ایجاد کند. دانستن این مورد اهمیتی حیاتی دارد.

برای این‌که هر از گاهی به‌طور دستی بررسی کنید چه کسی می‌خواهد لینک‌هایی را به وب سایت وردپرسی شما ایجاد کند، می‌توانید از ابزارهایی مانند Ahref یا Open Site Explorer استفاده کنید؛ اما من به شما توصیه می‌کنم که از  MonitorBacklinks.com استفاده کنید. این مورد، یکی از بهترین و ساده‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند زمانی که وب سایتتان بک لینک‌های مهم به دست می‌آورد یا از دست می‌دهد، برایتان ایمیل‌های هشدار ارسال کند.

به‌جای این‌که بخواهید بک لینک‌های خود را در هر بار به‌طور دستی چک کنید، Monitor Backlinks هر چیزی را که لازم باشد بدانید، به inbox ایمیلتان ارسال می‌کند. در اینجا نحوه استفاده از آن را به شما نشان می‌دهیم:

پس از ایجاد حساب کاربری، باید دامنه وب سایت خود را به آن اضافه کرده و سپس آن را به حساب Google Analytics وصل کنید.

 

Google analytics

Google analytics

 

این سایت، معمولاً بک لینک‌های سایت وردپرسی شما را فوراً نشان می‌دهد؛ اما، گاهی اوقات ممکن است چنددقیقه‌ای طول بکشد. به‌طور پیش‌فرض، تنظیمات آن طوری انجام‌شده‌اند که وقتی وب سایتتان بک لینکی دریافت می‌کند، گزارشی برایتان ارسال می‌کند. هشدار ایمیل به چیزی مانند تصویر زیر شبیه است:

 

نظارت بر بک لینک‌ها

نظارت بر بک لینک‌ها

 

 • از بهترین بک لینک‌های خود مراقبت کنید

 

بیشتر مواقع، اسپمرها می‌کوشند که بهترین بک لینک‌های شما را حذف کنند. آن‌ها برای انجام این کار معمولاً با استفاده از نام شما با مالک وب سایت مربوط به لینک تماس می‌گیرند و از وب مستر می‌خواهند تا بک لینکتان را حذف کند.

برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید دو کار را انجام دهید:

 • زمانی که با وب مسترها ارتباط برقرار می‌کنید، به‌جای استفاده از ایمیل Google یا Yahoo از یک آدرس ایمیل از دامنه خود استفاده کنید. با انجام این کار، ثابت خواهد شد که شما برای وب سایت کار می‌کنید و نه کس دیگری که به‌جای شما وانمود کند. آدرس ایمیل شما باید چیزی مانند این باشد: yourname@yourdomain.com
 • بهترین بک لینک‌های خود را ردگیری کنید. برای انجام این کار، می‌توانید دوباره از Monitor Backlinks استفاده کنید. به فهرست بک لینک‌های خود رفته و آن‌ها را بر اساس Page Rank یا فعالیت شبکه‌های اجتماعی مرتب کنید.
گزارش بک لینک‌ها

گزارش بک لینک‌ها

 

تگ‌هایی را به بک لینک‌هایی که بیشترین ارزش را برایتان دارند اضافه کنید تا بتوانید مشخص کنید که چیزی از آن‌ها حذف شده است یا خیر.

بک لینک موردنظرتان را انتخاب کرده و روی «edit» کلیک کنید:

 

عملیات بر روی بک لینک

عملیات بر روی بک لینک

 

تگ خود را اضافه کنید تا بعدها بتوانید آن‌ها را به‌آسانی فیلتر کنید.

 

فیلتر کردن تگ‌ها

فیلتر کردن تگ‌ها

 

پس از ایجاد لیست، آن‌ها را با استفاده از تگ‌ها فیلتر کنید و بررسی کنید که تغییری کرده‌اند یا خیر. اگر هرکدام از آن‌ها حذف شده باشند، باید با وب مستر خود تماس بگیرید و بپرسید که آن‌ها لینک را حذف کرده‌اند یا خیر.

 

مراقبت از بهترین بک لینک‌ها

مراقبت از بهترین بک لینک‌ها

 

 • وب سایت وردپرسی خود را در مقابل بدافزارها و هکرها ایمن کنید

 

ایمنی در وب سایت‌ها اهمیتی حیاتی دارد. مسلماً اسپم آخرین چیزی است که در وب سایت وردپرسی خود می‌خواهید، حتی بدون این‌که چیزی در مورد آن بدانید. برای ایمن کردن وب سایت خود چند کار را می‌توانید انجام دهید:

 • اگر از وردپرس استفاده می‌کنید افزونه Google Authenticator را نصب کرده و یک رمز عبور تأیید دومرحله‌ای را برای آن ایجاد کنید. هرگاه که بخواهید وارد وب سایت وردپرسی خود شوید، باید کدی را که این افزونه به تلفن همراهتان می‌فرستد، وارد کنید (این افزونه برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS ایجاد شده است).

 

تنظیمات Google Authenticator

تنظیمات Google Authenticator

 

 • یک رمز عبور قوی را که ترکیبی از اعداد و کاراکترهای خاص باشد برای آن ایجاد کنید.
 • در یک مبنای زمانی مرتب از فایل‌ها و پایگاه داده‌های خود پشتیبان تهیه کنید.
 • اگر در وب سایتتان کاربران اجازه آپلود کردن فایل دارند، با شرکت هاست خود تماس گرفته و بپرسید که چطور می‌توانید برای جلوگیری از نفوذ بدافزار روی وب سایت آنتی‌ویروس نصب کنید.

به یاد داشته باشید که مقابله با سئو منفی وب سایت اهمیت فراوانی دارد و برای مقابله با آن باید آماده باشید. زیرا اگر به دام آن بیفتید، خلاص شدن از شر آن چندان آسان نخواهد بود. اما همواره پیشگیری از درمان بسیار آسان‌تر و بهتر است.

 

سئو منفی وب سایت وردپرسی

مقابله با سئو منفی

 

بسیارخب! قسمت دوم این مقاله  را هم خواندید. تیم وردپرس باران امیدوار است برایتان مفید باشد. در بخش بعد، قسمت سوم آن را برایتان خواهیم گذاشت.

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر