اشتباهات رایج در سئو سایت

یکی از کارهای ضروری در ساخت یک وبسایت، بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر (SEO) یا سئو سایت است. اگر شما نتوانید وب‌سایت خود را بهینه‌سازی کنید، هرگز به اهدافی که در نظر گرفته‌اید، نخواهید رسید.

اگر قصد دارید از سئو سایت به بهترین صورت ممکن استفاده کنید، باید چند نکته آموزشی مهم را در این زمینه بیاموزید. توجه داشته باشید که این نکات مهم را همه جا می‌توانید بیابید. (تیم وردپرس باران نیز در این مقاله آموزشی به این موضوع پرداخته است). در واقع با به‌کارگیری این نکات آموزشی و فراگرفتن موارد ضروری دیگر، آماده می‌شوید تا وب‌سایت خود را راه‌اندازی کنید.

با توجه به نکاتی که تا الان گفتیم، اگر همه کاربران اینترنتی می‌توانند به این اطلاعات دسترس دارند و کاربران نت نیز روز و شب آنها را مطالعه می‌کنند، چرا بسیاری از وب‌سایت ها پس از مدت‌ها فعالیت، حتی به صفحه ۵ یا ۶ گوگل نیز نزدیک  نمی‌شوند. به نظر شما دلیل آن چیست واقعا؟ با این‌که صاحبان این وب‌سایت‌ها از تمام نکات مربوط به SEO استفاده می‌کنند،  همیشه اشتباهاتی نیز مرتکب می‌شوند که ممکن است خودشان نیز از وجود آن‌ها اطلاعی نداشته باشند. این افراد باید بدانند که کدام کار اشتباه را انجام داده‌اند که پس از این از انجام دوباره آن‌ها جلوگیری کنند. پس دانستن آن نکات آموزشی (که همه می‌دانند) به علاوه این اشتباهات رایج، به شما کمک خواهد کرد که به سرعت به هدف خود برسید.

 

بهینه سازی وب سایت یا سئو (SEO)

سئو

اصلی ترین اشتباهات رایج مربوط به SEO را در لیست زیر بخوانید:

۱ انباشتن کلمات کلیدی برای SEO بهتر!

یکی از رایج‌ترین اشتباهات در دنیای SEO، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی است. برخی تصور می‌کنند که با انجام این کار (یعنی استفاده بی رویه از کلمات کلیدی) می‌توانند سر موتورهای جستجوگر را کلاه بگذارند! باید خدمت این دوستان این نکته را عرض کنیم که گوگل پس از آخرین به‌روزرسانی‌های خود افرادی را که از این روش استفاده می‌کردند، به شدت دلسرد و ناامید کرد. حتی کار به جایی رسید که تگ‌های برخی از وب‌سایت‌های مشهور را از ایندکس خود خارج کرد. این نکته را هم باید بدانید که هم اکنون گوگل متا تگی به نام keywords ندارد.

یکی از  روش‌های مناسب، استفاده از کلمات کلیدی در حد طبیعی آن است. یعنی در هر مطلب در حد استاندارد و در حدود ۲٫۵% آن باید شامل کلمه کلیدی مد نظر شما باشد.

 

اشتباهات سئو (SEO)

اشتباهات رایج در سئو سایت

 

۲ لینک‌های شکسته قاتل سئو!

یکی دیگر از کارهای اشتباهی که بسیاری ازوب مسترها انجام می‌دهند، تئجه نکردن به لینک‌های مرده یا شکسته‌ای است که در وب‌سایت وجود دارد ( به زبان ساده‌تر، لینک شکسته لینکی است که به جایی نمی‌رود!) وجود چنین لینک‌هایی می‌تواند برای یک وب‌سایت مشکلات بسیار بزرگی ایجاد کند. برای جلوگیری از چنین اشتباهی،  باید وبسایت خود را با یک افزونه تشخیص لینک‌های مرده در وبسایت تان ارزیابی کنید. اگر چیزی یافتید به سرعت آن را حذف کنید. افزونه تشخیص لینک‌های شکسته را از اینجا دانلود کنید.

۳ ایجاد لینک ضعیف

اگرچه در بحث سئو Link Building اهمیت زیادی دارد، اما برخی کاربران از آن به صورت افراطی استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را در مورد بهینه‌سازی وب‌سایت‌تان برای موتورهای جستجو شاهد باشید، بهتر است تنها از لینک‌هایی در وب‌سایت خود استفاده کنید که به محتوای سایت‌تان مرتبط باشند. برای مثال، اگر موضوع یکی از وب‌سایت‌هایتان  “افزونه های وردپرس” است، نباید لینکی در آن یافت شود که در مورد بهترین رستوران های تهران باشد!

بهتر است که در بحث ایجاد لینک، هم از لینک‌های داخلی استفاده کنید و هم از لینک به وب سایت‌های مرتبط دیگر. برای مثال، حتما از مطالب مرتبط استفاده کنید.

 

SEO

سئو سایت

۴ توجه نکردن به گوگل وب‌مستر در سئو

خیلی کم پیش می آید که افراد سری به Google Webmaster Tools و نکات آموزشی آن بزنند. راهنمایی‌هایی که در آنجا آورده شده‌اند، حکم معدن طلا را برای بهینه سازی دارند! توجه نکردن به این نکات و ابزارها می‌تواند منجر به ارتکاب اشتباهاتی  به صورت ناخواسته شود. سعی کنید خواندن چنین وب‌سایت‌هایی را برای خود به صورت عادت درآورید.

در نظر داشته باشید که موارد بسیار زیاد دیگری در اشتباهات رایج سئو وجود دارد. اما فعلا به همین ۴ نکته بسنده می‌کنیم که در حد یک تذکر توضیح دادیم.

بسیار خب! امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. در بخش نظرها و پیشنهادها منتظر انتقادها و پیشنهادهای سازنده شما هستیم.

 

 

 

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر

نظرات مطلب