شاید شما نیز در استفاده از برچسب در سئوی سایت دچار مشکل شده باشید؛ اما باید بدانید که یادگیری نحوه استفاده از این ابزار مفید وردپرس، اهمیت زیادی دارد. در بیشتر وقت‌ها، کاربران برچسب‌های پست‌ها را با کلمات کلیدی اشتباه می‌گیرند و در نتیجه،  برای یک موضوع برچسب‌های بدون استفاده فراوانی ایجاد می‌شوند . هنگامی که این اتفاق می‌افتد ،  برچسب‌های بیش از حد مورد نیاز  ایجاد می‌شوند ، که باعث می‌شود موضوع مورد نظر شما با آن‌ها مرتبط نباشد.

ناوبری (navigation)

در بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند ورد پرس از برچسب استفاده می‌شود و اکثر شبکه‌های اجتماعی مانند Facebook , YouTube ، Myspace از آن‌ها برای عنوان گذاری فایل‌های تصویری، تصاویر، موسیقی و غیره استفاده می‌کنند؛ بنابراین،  برای استفاده مناسب و صحیح از برچسب باید بدانید در کجا و با چه کیفیتی از آنها استفاده کنید.

اگر شما مجموعه‌ای منظم و یکدست از برچسب‌ها را در نوار منوی جانبی خود داشته باشید، برچسب ها این امکان را به بازدیدکنندگان وب سایت شما می دهند تا به راحتی و به سرعت بتوانند به موضوعات مورد علاقه موجود در وبسایت شما دسترسی پیدا کنند.آنها با کلیک کردن بر روی برچسب ها می توانند به صفحه آرشیو موضوعات مرتبط با همان تگ دسترسی پیدا کرده و موضوع مورد نظر را پیدا کنند—روشی آسان و سریع برای دسترسی به اطلاعات.

بازدیدکنندگانی  که به طور معمول از وبسایت شما بازدید می کنند نباید در دسترسی به مطالب مورد نظر دچار سردرگمی شوند، مهم نیست که مطالب موجود در وبسایت شما چه مقدار جالب و مورد توجه است  بلکه مهم این است که بازدیدکنندگان بتوانند به آسانی به آنها دسترسی پیدا کنند. بنابراین با استفاده مناسب از برچسب ها، بازدیدکنندگان می توانند در کمترین زمان ممکن به موضوعات مورد نظر دست یابند.

نمونه ای از برچسب پست

برچسب و پست

برچسب با موضوع مقاله مرتبط باشد

در ابتدا باید برچسب‌ها را فهرست بندی  و به درستی از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که یکدست بودن برچسب‌ها بسیار مهم است؛ بنابراین، سعی کنید به جای استفاده از برچسب‌های کم کاربرد و «دورغین!» از برچسب‌هایی استفاده کنید که بیشتر به کار رفته‌اند.
به عنوان مثال، شما پستی را با عنوان «سلب حق مالکیت در شمال کشور» می‌نویسید وبرچسبی با عنوان «سلب حق مالکیت در شمال کشور» برای آن انتخاب می‌کنید. یا شاید مطلب دیگری را نوشته و با عنوان «شمال کشور و سلب حق مالکیت» و در نهایت پست دیگری را با برچسب «سلب حقوق مالکیت در شمال کشور» منتشر کنید.

در مثال بالا، برای یک پست از سه برچسب متفاوت استفاده کرده‌اید. هنگامی که بازدیدکنندگان از منوی برچسب‌ها عنوان «سلب حق مالکیت در شمال کشور» را جستجو می‌کنند، تنها به پست‌هایی دسترسی پیدا می‌کنند که با همان عنوان برچسب‌گذاری شده‌اند و امکان دسترسی به مواردی را که دارای عنوان مشابه بوده ولی به صورت متفاوتی برچسب‌گذاری شده‌اند، ندارند.

برچسب‌ها و منوی برچسب‌های خود را مرتب کنید:  اگر در منوی برچسب‌هایتان انواع برچسب‌های بدون استفاده را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم آن‌ها خود را مرتب کنید. در این صورت کاربردپذیری آن‌ها شما افزایش می‌یابد و در نتیجه نوار منوی برچسب‌هایتان  مرتب و زیبا خواهد شد. توصیه می‌کنیم که برچسب‌های اضافی را پاک کنید و آنها را سبک تر کنید.

نوار منو و برچسب‌های زیبا و مرتب داشته باشید

همان طور که در این شکل نشان داده‌ایم، می‌توانید نوار برچسب‌های خود را به این شکل تنظیم کنید. مثال زیر نمونه‌ای از نوار منو برچسب‌های تقریبا منظم و یکدست است. این تصویر می‌تواند الگوی مناسبی برای نوار برچسب‌های شما باشد. انجام این کار به کمی سلیقه و خلاقیت نیاز دارد که مطمئنیم شما دارید!

 

برچسب‌های بیشتر استفاده شده

تصویری از برچسب‌ها

 

برچسب‌ها و دسته بندی‌ها و نقشه سایت برای موتورهای جستجو

تنها لازم است که یکی از دسته‌ها یا برچسب‌ها فهرست بندی شوند و نه هر دو مورد. شما می‌توانید با رفتن به تنظیمات نقشه سایت خود از تیک خوردن گزینه های “No- index for Archives” ، “No-index for Categories” و همچنین تیک نخوردن گزینه “No-index for Posts” مطمئن شوید.

چه هنگام از برچسب‌ها و یا شاخه‌ها استفاده کنیم؟

اگر در هر هفته ۲ یا ۳ پست منتشر می‌کنید، می‌توانید از فهرست بندی برچسب‌ها استفاده کنید. اما اگر ۱ تا ۴ پست در طی یک ماه منتشر می‌کنید، بهتر است از فهرست بندی دسته‌ها استفاده کنید. دقت کنید که تنها یک مورد را انتخاب کنید نه هر دو مورد را. اگر تصمیم گرفتید از برچسب‌ها در موتور های جستجو استفاده کنید، گزیده ای از پست‌های خود را در صفحه آرشیو قرار دهید نه تمام پست خود را (۴۰۰ حرف یا کمتر). در این صورت از تکراری شدن پست‌ها جلوگیری کرده و کاربردپذیری وب‌سایت شما افزایش می یابد.

 

تیم وردپرس باران امیدوار است با خواندن این مقاله مشکلات‌تان در خصوص نحوه استفاده از برچسب‌ها برطرف شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از بخش تماس با ما با کارشناسان شرکت تماس بگیرید و از کادر جستجو نیز می‌توانید عنوان مطلب یا آموزش دلخواه خود را جستجو کنید. در بخش نظرها، منتظر انتقاد، نظر و پیشنهادهای سازنده شما عزیزان هستیم.

مرتضی حمزه سرکانی

از اوایل زندگی عاشق ادبیات بودم و به همین دلیل ادامه تحصیل خودم با زبان خارجه ادامه دادم و مترجم چهار جلد کتاب کامپیوتر هستم .

ارسال نظر