۱۰ ترفند برای بهینه سازی قالب وردپرس ( قسمت اول )

تاریخ : ۱۸ آبان ۱۳۹۴ | دسته بندی : مقالات | برچسب ها : ,,,,,,

زیبایی وردپرس در آن است که با چه سهولتی برای وظایف مختلف سازگاری پیدا می کند . می توان آن را با چند خط کد گسترش داد . در این مقاله ، ۱۰ تکه کد کوتاه را بررسی می کنیم که با آن می توانید قالب وردپرس خود را بهینه سازی و تغییر دهید . می توانید تمام این کدها را به فایل functions.php در قالب وردپرس خود اضافه کنید .

۱- محدودکردن شمارش واژه ها در Excerpt

یکی از چیزهایی که می تواند در قالب های مجله وردپرس اشتباه درآید ، زمانی است که کاربران واژه های زیادی را قبل از برچسب more می گنجانند . بدون شک آنها می توانند excerpt را در فیلدهای اختصاص یافته دستکاری کنند ، اما در یک وب سایت که صدها پست دارد و در آن متن بالای برچسب more همواره به عنوان excerpt استفاده شده است ، برگشتن به ایجاد excerpt ها با دست برای تمامی آن پست ها می تواند دردسرساز باشد . در این مورد می توانیم تعداد واژه های نشان داده شده در excerpt را با استفاده از این کد محدود کنیم :

 

در اینجا ، از یک هوک فیلتر وردپرس استفاده می کنیم ، که تابعی است که داده ها را قبل از ذخیره شدن در پایگاه داده ها یا نمایش در یک صفحه تجزیه کرده ( و معمولا ) تغییر می دهد . در این مورد ، تعداد واژه های نمایش داده شده در excerpt را معادل ۱۰ تنظیم می کنیم .

۲- افزودن یک فاویکون با استفاده از یک هوک وردپرس

هوک ها به ما این امکان را می دهند که کدهای سفارشی را بدون دست زدن به الگو وارد کنیم . این کار به ما انعطاف پذیری فراوانی می دهد ، زیرا اکنون ، هرگاه نیاز به تغییر چیزی داریم ، تنها باید تابعی که به داخل یک هوک معین متصل می شود را تغییر دهیم . برای مثال ، می توانید یک فاویکون را بدون دست زدن به فایل header.php به وب سایت خود اضافه کنید ، تنها با متصل کردن یک تابع به هوک wp_head  :

 

فایل favicon.ico  باید در روت قالب تان قرار گیرد . اکنون ما از یک هوک action استفاده می کنیم ، که تابعی است که در نقاط خاص در طول یک اجرا توسط هسته وردپرس راه اندازی می شود . در این مورد ، هوک در زمانی که صفحه ای در مرورگر بارگذاری می شود ، هرتابعی که به آن ضمیمه شده باشد را راه اندازی می کند . اما سایر هوک ها را می توان هنگام ذخیره یک پست ، ثبت نام یک کاربر و مواردی از این قبیل راه اندازی کرد . برخی از قالب ها هوک های action خاص خود را دارند ، که مانند هوک های action هسته ورپرس می توان از آن ها برای راه اندازی تابع ها در نقاط خاص یک اجرا استفاده کرد .

۳- شناسایی Safari در iOS

این روزها ، وب سایت ها با استفاده از تکنیک های مختلفی در نسخه های تلفن همراه هم سرویس دهی می کنند . وردپرس یک روش ایمن برای جستجوی مرورگر موبایل Safari ارائه می دهد ، طوری که بدانید در چه موقع یک بازدیدکننده در حال استفاده از iPhone یا iPad است .

وردپرس متغیر $is_phone  را به طور ذاتی تنظیم می کند و شما می توانید از آن برای جاسازی یک شیوه نامه جایگزین ، نشان دادن محتوای جایگزین یا نمایش یک فرمت ویدئویی متفاوت استفاده کنید . در مثال زیر ، متغیر $is_iphone اجرا می شود ، و بسته به مقدار بازگشتی شیوه نامه های مختلفی به کار می روند :

در این مورد ، ما از تابع وردپرس استاندارد wp_enqueue_style برای افزودن استایل به عنصر head صفحه وب استفاده می کنیم . آن acton که ما می خواهیم تابع مان را به آن ضمیمه کنیم ، wp_print_styles است ؛ بنابراین ، ما اصولا می خواهیم به وردپرس بگوییم که  هنگام چاپ تمام سایر شیوه نامه های موردنیاز ، شیوه نامه مرتبط را خروج دهد .

۴- حذف عناصر از هدر

وردپرس چندین چیز را از بخس head خروج می دهد . به ویژه ، متاتگ generator ، لینک RSD ، و لینک   wlwmanifest را بسیاری از کاربران چندان به کار نمی برند :

برخی از بلاگرها به شما می گویند که بهتر است خودتان را از دست متاتگ generator خلاص کنید ، طوری که کسی نتواند تشخیص دهد از کدام نسخه وردپرس استفاده می کنید . اما به یاد داشته باشید که درهرصورت می توانید از تازه ترین نسخه وردپرس استفاده کنید .

اگر به کاربرد XML-RPC نیاز نداشته باشید ، می توانید لینک RSD ( دومین خط از تکه کد بالا ) را حذف کنید . اگر از Windows Live Writer استفاده نکنید ، همین اتفاق رخ می دهد : با اطمینان می توانید عنصر سوم را حذف کنید .

اگر به کاربرد XML-RPC نیاز نداشته باشید ، می توانید لینک RSD ( دومین خط از تکه کد بالا ) را حذف کنید . اگر از Windows Live Writer استفاده نکنید ، همین اتفاق رخ می دهد : با اطمینان می توانید عنصر سوم را حذف کنید .

در این حالت ، می توانید این کد را اضافه کنید :

این خطوط عنصرهای مطابق در تکه کد بالا را حذف می کنند .

۵-تغییر آدرس فیدهای وردپرس به FeedBurner

این که وردپرس فیدها را به صورت حاضر و آماده استفاده در اختیارتان قرار می دهد ، بسیار عالی است . اما اگر بخواهید آمارهایی درباره مشترکان خود داشته باشید ، باید از FeedBurner یا یک سرویس مشابه استفاده کنید . برای تغییر آدرس فید خود به یکی از این ها از تکه کد زیر استفاده کنید . بنابراین ، اگر بکوشید به آدرس http://www.smashingmagazine.com/feed بروید ، به مقاله FeedBurner’s feeds for Smashing Magazine ( فیدهای Feedburner برای مجله Smashing ) تغییر آدرس پیدا می کنید .

به جای آدرس http://feeds.feedburner.com/smashingmagazine ،  می توانید URLمربوط به فید خود از FeedBurner را قرار دهید .

۶- نشان دادن تصاویر شاخص در فید

برای اینکه مشترکان خود را ترغیب کنید به جای مصرف محتوایتان از طریق فید RSS از وب سایت تان بازدید کنند ، شاید بخواهید فقط excerpt و تصاویر شاخص پست ها را نمایش دهید . اما وردپرس به طور پیش فرض تصاویر شاخص را در فید RSS نمایش نمی دهد . برای انجام این کار از کد زیر می توانید استفاده کنید . حتی می توانید HTML هم به آن اضافه کنید .

ادامه در قسمت بعدی …..

 

حسن موحد

عاشق طراحی وب سایت هستم و 8 سال هست در این زمینه فعالیت می کنم و تمرکزم بر روی خرسند نگه داشتن مشتری است .

ارسال نظر