نکات کلیدی برای طراحان وب

تاریخ : ۲ آذر ۱۳۹۳ | دسته بندی : مقالات | برچسب ها :

 

 

به نظر شما چه تعداد از وب سایتهای موجود، اصول طراحی حرفه ای را رعایت کرده اند؟ به جرات می توان گفت در بیش از ۷۰ درصد وب سایتها چنین اصولی مورد توجه قرار نگرفته است. در این مقاله به نکاتی اشاره می شود که توجه به آنها در بالا بردن کیفیت سایتهای اینترنتی نقش بسزایی دارند.

 1. سرعت بارگذاری صفحات ( Load ) : از مهمترین نکات در طراحی وب توجه به سرعت بارگذاری صفحات سایت است که علی رغم این اهمیت، کمتر به آن توجه می شود. با استفاده از تکنیکهای برنامه نویسی و طراحی وب، سرعت بارگذاری صفحات را تا حد امکان افزایش دهید. دقت داشته باشید که اکثر کاربران، تحمل زیادی ندارند.
 2. پر رنگ کردن کلمات کلیدیدر مقالات و متون طولانی قرار گرفته در سایت، کلمات و عبارات کلیدی را پر رنگ کنید. با این کار به کاربران اجازه می دهید بدون مطالعه کل مطلب، یک طرح کلی در مورد آن در ذهن خود ترسیم کند.
 3. استفاده از متدهای جدیدهمیشه سعی کنید از جدیدترین متدهای طراحی سایت اسفقاده کنید. بسیاری از روشهای قدیمی ساخت سایت دیگر مناسب نیست. برای مثال استفاده از فریم ها ( Frame ) ، اکتی وایس ها ( ActiveX ) ، اپلتهای جاوا ( Java Applets ) و … اگرچه در بسیاری از مواقع جوابگوی نیازهای برنامه نویسان ( طراحان ) سایتها است ولی استفاده از آنها دیگر توصیه نمی شود.
 4. کد نویسی بدون اشتباه‌در نوشتن کدهایHTML از نرم افزارهای ساخته شده برای این منظور استفاده کنید. استفاده از نرم افزارهایی چون Macromedia Dreamweaver باعث کاهش تعداد خطاهای احتمالی در کدهای یاد شده می گردند.
 5. اعتبار سنجی سایتپس از کد نویسی و طراحی سایت، معتبر بودن کدهای نوشته شده را با استفاده از نرم افزارهای مربوط به آن بررسی کنید. برای مثال برای اعتبار سنجی کدهایHTML و CSSاز نرم افزارهای آنلاین HTML-Validator و CSS-Validator استفاده نمایید.
 6. استفاده کمتر از فایلهای فلشانیمیشن های فلش بسیار جذاب و زیبا هستند ولی زیبایی آنها همیشه نمایان نمی شود. بعضی از کاربران سایت شما ممکن است به علت نصب نبودنFlash Player امکان مشاهده ی تمامی بخش های سایت را نداشته باشند و در این صورت در اغلب مواقع با یک کلیک از سایتتان خارج می شوند. علاوه بر این استفاده بیش از حد از این انیمیشنها عملیات شناسایی سایت توسط موتورهای جستجو را با مشکلاتی روبرو می کند.
 7. استفاده کمتر از تصاویر حاوی عبارات کلیدیدر سایت خود هیچ وقت از نوشته هایی که به فرمت تصویری (عکس) ذخیره شده اند استفاده نکنید. موتورهای جستجو قابلیت استخراج این متون را ندارند.
 8. اطلاعات منحصر به فرداز میان معیارهای موفقیت یک وب سایت، داشتن مطالب و اطلاعات مفید از مهمترین این معیارها به شمار می رود. داشتن سایتی با اطلاعات منحصر به فرد بهترین برگ برنده است. لذا سعی کنید در وب سایت خود مطالب سودمند و غیر تکراری قرار دهید. منبع مطلب بودن بهتر از انبار مطالب سایتهای دیگر بودن است.
 9. عدم استفاده از موسیقیاستفاده از موسیقی تنها در وب سایتهای مرتبط با علم موسیقی و شاخه های مرتبط با آن توصیه می شود.
 10. عدم استفاده از پنجره هایPopUp : استفاده از این پنجره ها نه تنها مفید نیست بلکه باعث کم شدن تعداد بازدید کنندگان سایتتان می شود. بنابراین از استفاده بی رویه از چنین پنجره هایی ، جدا پرهیز کنید.
 11. عدم استفاده مستقیم از فایلهایPDF : درصورت ارائه مقالات و موارد مشابه آن، بطور مستقیم از فایلهای PDF برای نمایش اطلاعات استفاده نکنید. به علت پایین بودن سرعت اینترنت در ایران، توصیه می شود مطالب مورد نظر خود را به صورت متون عادی (مشابه همین مقاله) سایت قرار دهید. در صورت تمایل می توانید فایل PDF مربوط به مقاله ی مورد نظر خود را به صورت جداگانه برای دریافت ( Download ) توسط کاربران، قرار دهید.
 12. قالب و طرح واحداستفاده از قالبها و طرح های متفاوت برای قسمتهای مختلف سایت ایده جالبی نیست. در طراحی صفحات مختلف، بخشهای مشترک بین همه صفحات ( مانند منوی اصلی و … ) را در محل ثابتی قرار دهید.
 13. سازگاری با همه مرورگرهااطمینان حاصل کنید که سایت شما در همه مرورگرهای معروف همچونIE , Opera , FireFox و … به درستی به نمایش در می آید. همه کاربران از نرم افزار یکسانی استفاده نمی کنند.
 14. سازگاری با هر رزولوشنطراحی صفحات سایت را طوری انجام دهید که با هر رزولوشنی به درستی کار کند. برای رسیدن به این مقصود یا از مقدار دهی درصدی برای جداول استفاده کنید و یا از عرض ثابت ۷۸۰ پیکسل برای جدول اصلی صفحات سایت استفاده کنید. کاربران علاقه ای به استفاده از ابزارهایScroll افقی ندارند.
 15. تمایز بین لینکها و متون عادیبا استفاده از تکنیکهای طراحی، بین لینکها و متون دیگر تمایز ایجاد کنید. بدین منظور می توانید از کدهایCSS استفاده کنید.
 16. لینکهای صحیحهمیشه سعی کنید از سالم بودن لینکهای موجود در وب سایتتان اطمینان حاصل کنید. وجود لینکهای خراب از نقطه ضعفهای سایت به شمار می آید.
 17. استفاده مناسب از رنگهابه هنگام طراحی سایت از ترکیب رنگهای روشن استفاده کنید. رنگهای تیره خسته کننده هستند.
 18. توضیح برای تصاویر‌برای همه تصاویر موجود در سایت خود با استفاده از مشخصهAlt توضیح قرار دهید. در بعضی مواقع به علل مختلف تصاویر استفاده شده در سایت، بارگذاری نمی شوند. در این حالت بازدیدکننده سایت می تواند با خواندن توضیحات، بدون مشاهده تصویر، از موضوع آن مطلع گردد.
 19. انتخاب عنوان مناسبعناوین مناسب برای صفحات وب از مهمترین فاکتورها برای بهینه سازی نتایج جستجو در موتورهای جستجو به شمار می آید. عنوان هر صفحه را با توجه به موضوع آن صفحه تعیین کنید.
 20. به روز رسانی سایتاز دیگر عوامل موفقیت یک سایت به روز رسانی آن است. برای حفظ بازدید کنندگان سایت خود سعی کنید سایت خود را به محلی متروکه تبدیل نکنید. حتی اگر مطلب مهمی برای ارائه کردن در سایت ندارید، با اضافه کردن یک خط نوشته به کاربران اطلاع می دهید که این سایت به روز رسانی شده است.
 21. عدم استفاده از علائم و عباراتی همچون “در دست ساخت” : در صورتی که بخشی از وب سایتتان آماده نیست دلیلی بر استفاده از علائم و نوشته هایی با مضمون “در دست ساخت” وجود ندارد. اکثر کاربران با مشاهده چنین پیغامها و علائمی، تصویر نامناسبی از سایت شما در ذهن خود می سازند که از بازدید مجدد آنها از وب سایت شما جلوگیری می کند.
 22. ارتباط بین صفحات سایتاگر سایتی با بیش از یک صفحه دارید ( ۹۹ درصد مواقع همینطور هست ) ، آنها را طوری طراحی کنید که کاربران با حداقل تعداد کلیک بتوانند به دیگر صفحات مورد نظرشان منتقل شوند. به عبارت دیگر لینک صفحات اصلی و مرتبط را در همه صفحات سایت بگنجانید.
 23. ارتباط با سایتهای مرتبطبا سایتهای مرتبط با زمینه ی فعالیت سایت خود ارتباط برقرار کنید. در چنین ارتباطاتی نتایج سودمندی پنهان است.
 24. امکان جستجودر صورت امکان قابلیت جستجو در مطالب سایت را در همه صفحات قرار دهید.
 25. خلاقیت داشته باشیدکارها و ابتکارات نو در اغلب موارد نتیجه خوبی به دنبال دارند.
 26. استفاده از تجربیات دیگراناز سایتهای مرتبط با موضوع سایت خود ایده بگیرید. اگرچه ابتکار و نوآوری بهتر است ولی استفاده از تجربیات دیگران کار اشتباهی نیست. ضمنا توجه داشته باشید که نظر شما همیشه بهترین نظر نیست.
 27. انتخاب مناسب قلمبرای متون فارسی بهترین فونتTahoma بوده و اندازه مناسب برای آن ۱۰Pt میباشد.

 

حسن موحد

عاشق طراحی وب سایت هستم و 8 سال هست در این زمینه فعالیت می کنم و تمرکزم بر روی خرسند نگه داشتن مشتری است .

ارسال نظر