گرافیک و محبوبیت سایت ها

تاریخ : ۲۶ آبان ۱۳۹۳ | دسته بندی : مقالات | برچسب ها :

 

 

گرافیک‌ها ، تصاویر و مجموع عکس‌هایی که در هر وب سایت وجود دارند می‌توانند به بهبود کیفیت وب سایت و محبوبیت آن نزد کاربران کمک کنند و یا برعکس ارزش محتویات ارزشمند وب سایت را هم پایین بیاورند. هر قدر که کاربر با یک وب سایت راحت‌تر کار کند ، آسان‌تر در آن به گشت و گذار برود و در مدت زمان کوتاه‌تری به خواسته‌اش برسد ، به ارتقای نمره وب سایت نزد موتورهای جستجو بیشتر کمک خواهد کرد. این تصاویر و جذابیت‌های بصری وب سایت باید به گونه‌ای طراحی شوند که مطابق نظر و خواسته و معیارهای موتورهای جستجو باشد تا بتوانند در نمره‌دهی صفحات وب سایت یا همان رنکینگ صفحات وب سایت ، رتبه خوبی کسب کنند ، علیرغم این اهمیت ، بسیاری از صاحبان وب سایت‌ها از ارزش این عناصر مهم و تاثیرگذاری که در رشد و محبوبیت یک وب سایت نقش مهمی دارند ، غافل هستند و هنگام ارتقای وب سایت‌شان فعالیت می‌کنند آنطور که باید به تصاویر و گرافیک‌ها نمی‌پردازند. به عبارتی لینک ساختن و تنظیم متون با کیفیت و پر از محتوای کلیدی و مفید ، اقداماتی هستند که همراه با مفاهیم ارتقای درجه یک وب سایت در لیست موتورهای جستجو ، به ذهن می‌آیند. ولی شما این اشتباه را مرتکب نشوید و اهمیت این لوازم مفید رشد وب سایت را لحاظ کنید. نکاتی چند هستد که با رعایت آنان خواهید توانست تصاویر ، گرافیک‌ها و جاذبه‌های بصری وب سایت‌تان را جوری تنظیم کنید که در جهت رشد صاحبشان حرکت کنند :

نکته اول اینست که باید از چند و چون مفهوم آن چه که AH Image Tag نامیده می‌شود ، آگاه باشید. حقیقت اینست که ماموران نظارت و نمره‌دهی به وب سایت‌ها که در خدمت موتورهای جستجو هستند ، عکس‌ها و گرافیک‌ها را نمی‌بینند و فقط چند کلمه‌ای که در توضیح عکس نوشته شده را می‌خوانند و این جمله کوتاه یا یک عبارت همان معیار نمره‌دهی آنان است. پس لازم است که تا جای ممکن از لغات کلیدی و آنهایی که بیش از بقیه تکرار شده‌اند ، استفاده کنید. و همان کلمات مشهور و محبوبی را به کار ببرید که وب سایت‌های مشهور و پرطرفدار هم از آنها استفاده می‌کنند. عنکبوت‌های موتورهای جستجو همواره به این وب سایت‌ها سر می‌زنند. سعی کنید رضایت آن‌ها را جلب کنید و عکسی را که نمی‌بینند برایشان توضیح دهید.

وجود این توضیحات ، لازم و ضروری‌اند و اگر عکسی یا گرافیکی ، فاقد آن باشد ، شانس زیادی ندارد که مورد توجه واقع شود. تصاویر پیش زمینه وب سایت ، ‌عکس‌هایی که در توضیح و شرح بیشتر یک متن کوتاه می‌آورید و یا حتی عکس‌هایی که به لینک‌های دیگر سایت‌ها مربوط هستند ، همگی نیازمند این برچسب‌های کوتاه ، مختصر ، مفید ، کلیدی و گویا هستند. مرتبط بودن توضیح به عکس ، ملاحظه بسیار مهمی است و اگر در پایان هر شرح و توضیحی که راجع به موضوعی آورده‌اید ، یکی از کلمات Photo ، Image یا Graphic را هم درج کنید ، به ارتقای درجه خود نزد عنکبوت‌های موتورهای جستجو کمک خواهید کرد.

بعضی از صاحبان وب سایت‌ها ترجیح می‌دهند همان واژه یا عبارت کلیدی اصلی خودشان را در این برچسب‌های توضیح عکس‌ها ، بگنجانند. به بیان ساده‌تر همان لغاتی که کاربر با تایپ کردن آنها ، به وب سایت مورد نظر رسیده است. آنها این عبارت راهگشا را در متون وب سایت هم می‌گنجانند و این عبارت از حد یک لغت معمولی جستجو فراترست و به عبارتی بازتاب آن فکر و نیازیست که کاربر را مقابل موتور جستجو نشانده است. آن دسته از صاحبان وب سایت با تجربه که به پیچ و خم‌های روند رنکینگ موتورهای جستجو آشنایند ، این عبارت جادویی را در URL هم وارد می‌کنند. به علاوه لازم است که این عبارت اصلی و کلیدی را در هر بیست و پنج کلمه آخر هر صفحه نیز بگنجانید.

عنکبوت‌های جستجوگر همیشه غذا می‌خواهند. بله باید نیازشان را برآورده سازید ولی مراقب باشید ، اگر عبارت و واژه‌های کلیدی را بیش از اندازه تکرار کنید ، ممکن است آنها را لغاتی بیهوده و به اصطلاح اسپم‌های متنی و کلمه‌ای تلقی کنند. اگر کلمات کلیدی خودتان را به شکل جمع و مفرد بیاورید و ظاهرشان را قدری تغییر دهید ، مفید خواهد بود. بطور مثال Fax Services یا Faxing Services یا Efax Services یک وب سایت معمولی بیش از یک عکس یا گرافیک در خود دارد و هر چند تا از این عکس‌ها هم که باشند به این برچسب‌های توضیحاتی احتیاج دارند. این تعداد عکس هم باید به اندازه‌ای باشد که سرعت لود کردن وب سایت را کاهش ندهد. بسیاری از وب سایت داران حرفه‌ای ، لغات و عبارات خنثی و بی‌تاثیرشان را که در هنگام جستجوهای اینترنتی به حساب نمی‌آیند ، درون گرافیک‌ها جای می‌‌دهند. بطور مثال جمله به وب سایت ما خوش آمدید! را در جای عنوان اصلی وب سایت ننویسید بلکه آن را داخل گرافیکی جای دهید و بالای صفحه بگذارید. این ترفند باعث می‌شود که جا برای گنجاندن کلمات کلیدی در عنوان اصلی باشد. لغات تعیین‌کننده و کلیدی را در عنوان شماره یک و هر عنوان فرعی دیگر جای‌گذاری کنید و برچسب‌های توضیح عکس‌ها را نیز با استفاده از همان لغات و عبارات بنویسید. همچنان عنکبوت‌ها را تغذیه کنید ولی فراموش نکنید که بیننده وب سایت شما یک انسان است نه یک عنکبوت اینترنتی! پس در درجه اول این کاربرست که باید گرافیک‌ها و تصاویر و عکس‌ها را خوب و مناسب کند و کار با آن‌ها برایش راحت باشد. برای این که از چگونگی نمای وب سایت‌تان در جستجوگرهای متفاوت ، خبردار شوید ، می ‌توانید به وب سایت www.anybrowser.com رجوع کنید.

لازم به توضیح نیست که لوگوی وب سایت و طرح پیش زمینه آن را در همه صفحات ثابت نگهدارید. فونت و اندازه متن نیز باید در همه صفحات یکسان باشد. این کار باعث می‌شود کاربر بتواند حواسش را متمرکز کند و به محتوای وب سایت بپردازد. استفاده بجا و مناسب و حرفه‌ای از تصاویر در وب سایت‌ها موجب می‌شود که کاربران با آنها احساس راحتی کنند و مطالب و اطلاعات مورد نیازشان را آسان‌تر بیابند. به علاوه دیگر وب سایت‌ها هم علاقه‌مند خواهند شد که با چنین وب سایت جذاب و پرترافیکی لینک بزنند.

 

حسن موحد

عاشق طراحی وب سایت هستم و 8 سال هست در این زمینه فعالیت می کنم و تمرکزم بر روی خرسند نگه داشتن مشتری است .

ارسال نظر